Home   Z życia szkoły   Zielona lekcja klasy trzeciej

Zielona lekcja klasy trzeciej

W dniu 17 października 2013 r. my, dzieci z klasy trzeciej wybraliśmy się z panią Alą Jaworską na lekcję poglądową do gospodarstwa rolnego państwa Popielarzów. Pani Hania Popielarz bardzo chętnie zgodziła się gościć gromadę niezbyt cichą, ale za to ciekawą wszystkiego.

Nasza gospodyni wyszła nam na spotkanie. Mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć prawdziwe gospodarstwo rolne, a w nim wiejskie zwierzęta: kaczki, perliczki, kury i indyki. Pan indor przywitał nas dostojnie i nie miał nic przeciwko naszej wizycie do czasu kiedy próbowaliśmy zaprzyjaźnić się z panią indyczką. Oburzył się bardzo, nastroszył pióra, postawił ogon, a jego głowa zrobiła się cała niebieska. Zrozumieliśmy, że lepiej nie wchodzić mu w drogę i poszliśmy w gościnę do krów. Te były bardzo spokojne i zadowolone. Przyjaźnie muczały i dały się pogłaskać.

Syn pani Hani, Tomek, pokazał nam maszyny rolnicze i wyjaśnił do czego one służą. Jest ich bardzo dużo. Bez nich praca rolnika była by bardzo ciężka. Mogliśmy zobaczyć stare maszyny i nowe. Najwięcej zachwytu wzbudził kombajn, który właśnie wybierał na polu buraki.

Pani Hania przygotowała dla nas całą wystawę owoców i warzyw oraz roślin uprawianych na polu: zbóż i roślin okopowych. Nazywaliśmy je wszystkie i zastanawialiśmy się, która część tych roślin jest jadalna. Porównaliśmy sobie również buraki: pastewne, cukrowe i ćwikłowe.

Pracowaliśmy również w grupach. Każda grupa zajmowała się innym zbożem. Rozpoznawaliśmy je po kwiatostanach. Oglądaliśmy ziarna i liczyliśmy ich ilość w kwiatostanie. Najwięcej ma kukurydza. Próbowaliśmy również produkty otrzymane z różnych zbóż. Sprawdziliśmy też czy burak cukrowy jest naprawdę słodki.

Na koniec naszej wizyty czekały na nas niespodzianki: pyszne jabłka i breloczki z różnymi zwierzątkami.

To była wspaniała wyprawa. Tomek, nasz kolega z klasy okazał się świetnym przewodnikiem po swoim gospodarstwie.

Pani Haniu, dziękujemy za wspaniałą lekcję o polu i gospodarstwie rolnym. Teraz wiemy już bardzo dużo!