Home   Z życia szkoły   Wolontariuszki Sopo i Seher

Wolontariuszki Sopo i Seher

W środę, 22 marca odbyły się w naszej szkole ostatnie zajęcia z panią Sopo Khimshiashvili z Gruzji. Gruzinka mieszkała w naszej gminie od letnich wakacji ubiegłego roku. Prowadziła w naszej szkole warsztaty rękodzieła z uczniami klas młodszych. Dzieci chętnie w nich uczestniczyły i bardzo polubiły panią Sopo. Natomiast pani Seher Yumrutepe od września ubiegłego roku prowadzi w naszej szkole zajęcia z języka angielskiego dla chętnych uczniów klas I-III, IV oraz VI. Zajęcia z języka angielskiego prowadzone są również dla dorosłych. Pani Seher Yumrutepe podczas zajęć z klasą VI stara się aby uczniowie mówili w języku angielskim tak dużo jak to tylko możliwe. Pani organizuje zajęcia tak, aby uczniowie wykorzystywali swoją wiedzę z języka angielskiego w trakcie mówienia, gier  językowych oraz pracy w parach.  Podczas pracy z uczniami klas I-III pani Seher wyszukuje piosenki w j. angielskim, gry językowe tak, aby dzieci czerpały radość z nauki j. angielskiego oraz mówiły w tym języku. Ta grupa jest bardzo liczna, więc pani organizuje zajęcia w grupach. Na zajęciach z klasą IV pani Seher także proponuje gry językowe oraz takie metody pracy, podczas których uczniowie ćwiczą umiejętność komunikacji w j. angielskim.  Podczas lekcji z dorosłymi pani Seher używa podręcznika „Traveller,” ponieważ dostarcza on uczniom odpowiednie zadania rozwijające umiejętność czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz mówienia w języku angielskim. Jeśli chodzi o poziom  grupy to jest to poziom początkujący, więc   zajęcia rozpoczynły się od poznania podstaw. Pani przynosi również gry językowe tak, by doskonalić umiejętność mówienia w j. angielskim i aby uczestnicy zajęć mówili na temat tego, czego wcześniej się nauczyli. Pani Seher angażuje się w życie szkoły. Uczestniczyła w kiermaszu bożonarodzeniowym i wielkanocnym oraz w zabawie z okazji andrzejek oraz z okazji walentynek, organizowanych przez Radę Rodziców.

Obie imprezy bardzo się naszej wolontariuszce podobały. Przyznała, że dobrze czuje się w szkole w Szczepanowie, ponieważ wszyscy pracownicy są wobec niej bardzo przyjaźni i serdeczni. Dodała, że pomagają jej zawsze, kiedy tylko potrzebuje jakiejkolwiek pomocy. Uśmiechnięte twarze i przyjazna atmosfera panująca w szkole pomagają jej w jak najlepszym wykonywaniu swojej pracy.  Gdy obserwowałam zajęcia pani Seher, to bardzo podobała mi się różnorodność interesujących zadań, jakie uczniowie wykonywali oraz wykorzystywanie cyfrowych mediów. Pomaga to uczniom w uważaniu na zajęciach oraz większym skupieniu się na komunikacji w języku angielskim. Dialogi wykorzystywane na zajęciach były bardzo przydatne w życiu codziennym. Fakt, że pani Seher nie mówi w ojczystym języku uczniów sprawiał, że musieli oni komunikować się z nauczycielką po angielsku. We wrześniu pani Seher obserwowała moje lekcje języka angielskiego oraz pomagała mi w ich prowadzeniu. Np. rozmawiała z uczniami po angielsku, wykorzystywała metodę TPR, aby uczniowie mogli lepiej utrwalić  znajomość ważnych poleceń w języku angielskim i właściwie na nie reagować. Wyjaśniała struktury gramatyczne, by ułatwić uczniom budowę zdań w j. angielskim.

Obie wolontariuszki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w szkolnych i gminnych uroczystościach. Pomagały przygotowywać na nie dekoracje. Zapoznały mieszkańców gminy z tradycjami swoich krajów. Przygotowały potrawy charakterystyczne dla Gruzji i Turcji, które bardzo zasmakowały zaproszonym gościom.

IMG_20161207_140435 IMG_20170111_134608 IMG_20170118_140603 IMG_20170125_132406 IMG_20170215_132002 IMG_20170215_141814

Tekst: Magdalena Szary