Home   Z życia szkoły   Uczę się dzielić

Uczę się dzielić

14 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Krwiodawstwa. 15 czerwca, My Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej – Curie w Szczepanowie, dołączyliśmy się do tych obchodów poprzez akcję “Uczę się dzielić”. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to jak ważne jest krwiodawstwo i zapewnienie pacjentom dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych.

Każdy kto chciał, mógł włączyć się do akcji, robiąc sobie zdjęcie z wyciętą z papieru czerwoną kroplą. Zaproszona była cała społeczność szkolna: dzieci, rodzice i nauczyciele.

Plakat promujący akcję powstał podczas konsultacji, a w jego tworzeniu uczestniczył Nikodem Wojke, który wykazał się zmysłem estetycznym, dobierając kolorystykę i styl. Poznany natomiast program Canva i jego możliwości, uczeń będzie mógł wykorzystać w dalszej nauce. Niekoniecznie zdalnej.

“Uczę sie dzielić” to także współpraca z lokalną społecznością. W akcję zaangażowała się, mieszkająca w Szczepanowie, a pracująca w szpitalu w Bydgoszczy, Pani Katarzyna Grudzień. Opowiedziała Ona o krwi i jej znaczeniu. Zrobiła to nakręcając 10 minutowy film. Świetnie zaplanowany, wykonany i zmontowany. Materiał edukacyjny nagrany został w szpitalu, na salach operacyjnych. Pani Katarzyna pokazała Nam swoją pracę. Z jej ust, osoby pracującej w szpitalu, słowa: Krew to dar, Krew to życie, to nie puste slogany. W jej ustach brzmią one prawdziwie i wiarygodnie. I o to chodziło!

Akcja ta uczy ofiarności, współpracy, solidarności i altruizmu. Wskazuje wzorce postępowania i budowania relacji społecznych. Zaangażowanie Pani Katarzyny Grudzień pokazuje jak być aktywnym w życiu społecznym oraz odpowiedzialnym za zbiorowość.

W tym miejscu Pani Kasi i wszystkim, którzy włączyli sie w akcję, chciałam serdecznie i z całego serca podziękować. Uczymy się dzielić.

Autor: Małgorzata Piskorska