Home   Z życia szkoły   Noc muzeów

Noc muzeów

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję połączyć edukację z przygodą i rozrywką. 16 maja wyjechali do JuraParku w Solcu Kujawskim, aby wziąć udział w Nocy Muzeów. Wiele emocji dostarczyły filmy 5D: „Noc w sklepie z zabawkami” oraz „8 minut z dziejów Wszechświata” – film przedstawiający tworzenie się galaktyk, Układu Słonecznego oraz powstanie życia na Ziemi. Potem uczestnicy wycieczki wzięli udział w lekcji „Sekretne życie roślin”. Poznali ciekawostki z życia roślin. Potrafią odpowiedzieć napytanie, czy rośliny czują, myślą i zapamiętują. Następnie dzieci udały się na warsztaty. Tam pod czujnym okiem pani prowadzącej wydłubywały z jaj dinozaury . I nadszedł czas na ścieżkę dydaktyczną. Zwiedzając ją odbywa się wędrówkę przez erę mezozoiczną, czyli erę dinozaurów. Spacer uzmysłowił oglądającym różnorodność i niesamowitość tego zaginionego świata. No i w końcu najbardziej wyczekiwany moment, czyli szaleństwa na placu zabaw. Wszyscy znaleźli coś dla siebie- zjazd 14- metrową zjeżdżalnią czy podróż kolejką. Na koniec przewodnik oprowadził grupę po Muzeum Ziemi. Wyprawa rozpoczęła się od kolekcji skamieniałości. Wielkie wrażenie zrobił zrekonstruowany czterometrowy mamut włochaty. Na plaży z okresu paleogenu pięknie prezentowały się owady zatopione w bursztynie. Jurajskie środowisko morskie można było podziwiać z okien batyskafu. W ogrodzie zimowym nasi uczniowie mieli możliwość podziwiania wielu gatunków egzotycznych i reliktowych roślin, w tym takich, jakie zasiedlały środowisko lądowe w czasach królowania dinozaurów. Taką rośliną spotykaną dziś tylko w Australii jest wollemia szlachetna. Po tej sporej dawce wiedzy i emocji nastąpił powrót do domu.

Autor: Ewa Janasek