Home   Z życia szkoły   “Gdzie chrzest, tam nadzieja…”

“Gdzie chrzest, tam nadzieja…”

image001W przeddzień 1050 rocznicy chrztu Polski w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez panie Donatę Sobkowską i Alicję Jaworską. Przed wejściem na salę wszyscy otrzymali przygotowany specjalnie na tę okazję medalion z wizerunkiem denara Mieszka I. Społeczność uczniowska przeniosła się do roku 965 i poznała okoliczności wprowadzenia wiary chrześcijańskiej do pogańskiego państwa Polan. Wzrok widzów przyciągały piękne stroje z epoki Piastów. W poszczególne role wcielili się:

Mieszko I- Kacper Piwoński

Dobrawa – Oliwia Lidmann

Dwór książęcy – Tomasz Popielarz, Radosław Pender, Kamil Krysiak

Konferansjerzy – Martyna Każmierczak, Jakub Krasuski, Hanna Orzechowska, Olaf Piątek, Jakub Kaźmierczak, Agata Kocińska, Patrycja Haręcka, Oliwia Rosińska, Magdalena Rydlewska

Rycerz Mieszka I- Andrzej Kurek

W trakcie inscenizacji zostało odczytane orędzie do Ludu Piastowskiego informujące, że od Bałtyku aż po Giewontu krzyż tkwią korzenie naszej polskiej wiary. Przez chrzest mieszka jesteśmy krajem chleba, silnym miłosierdziem Pana. Na zakończenie uroczystości uczniowie: Andrzej Kurek, Wiktor Mikulski, Oskar Sobociński, Hanna Orzechowska i Aleksandra Pender odmówili Modlitwę Jubileuszową 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Po niej wspólnie zaśpiewaliśmy pieśń „Com przyrzekł Bogu.”

Po akademii proboszcz parafii Hubert Nowak wraz z panią dyrektor Dorotą Lucius przekazali przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Julii Flig listy pisane przez uczniów podczas rekolekcji. Pisali do potomnych o swojej wierze w Boga, dlaczego wierzą. Uczennica włożyła je do specjalnego pojemnika, który jutro zostanie zakopany pod korzeniami dębu nazwanego „Drzewem Życia” zasadzonego w szczepanowskim parku.

Zainteresowani pogłębieniem wiedzy o tamtych czasach mogli obejrzeć wystawę książek poświęconych początkom państwa polskiego, pierwszym polskim świętym oraz historii pierwszej stolicy Polski – Gniezna.

Tekst: Ewa Janasek

Galeria zdjęć


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress