Home   Z życia szkoły   „A kazdy z nas czuł, że to cisza przed burzą…”

„A kazdy z nas czuł, że to cisza przed burzą…”

21 września mieszkańcy Szczepanowa tłumnie zgromadzili się w kościele, aby oddać cześć Obrońcom Małej i Dużej Ojczyzny. Wchodzący dostawali od uczniów: Oliwii Rosińskiej, Jakuba Szymczaka, Oliwii Lidmann, Kingi Szmańdy, Olafa Piątka, Agaty Kocińskiej, Adriana Przybyły, Karoliny Budnej, Filipa Szymczaka oraz Dawida Gawrycha flagi i wstążeczki w narodowych barwach. Zebranych powitał sołtys Szczepanowa Paweł Kurek. Następnie zostały odczytane zapiski z Kroniki szkolnej mówiące o pierwszych dniach wojny. Czytali je: Mateusz Szmańda, Maria Naborczyk, Oliwia Rosińska, Kinga Szmańda, Helena Ławińska, Justyna karuzel, Emilia Żmudzińska, Ewa Chojnacka, Alicja Jaworska , Roman Kurek, ks. Hubert Nowak i Dorota Lucius. Doktor Sławomir Drelich interesująco przedstawił historie męczeństwa duchowieństwa Wielkopolski i Kujaw w początkach II wojny światowej. Potem zaprezentowany został namalowany przez malarkę Małgorzatę Chmielnik portret księdza Michała Rólskiego, jednego z poległych we wrześniu 1939 roku. Po wręczeniu Nagrody im. Ks. Michała Rólskiego, którą jako pierwszy otrzymał Szymon Grudzień ,rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Szczepanowa pomordowanych 21 września 1939 roku na polach Świerkówca koło Mogilna. Później nastąpiło uroczyste nadanie ulicy przy kościele parafialnym imienia ks. Michała Rólskiego. Tablicę z nazwą ulicy odsłonili parafianie pamiętający swojego proboszcza.

Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu. Tam, po odśpiewaniu hymnu państwowego przemówienia wygłosili zaproszeni goście m. in. Wójt Gminy Dąbrowa Marcin Barczykowski, przedstawiciel rodziny Rólskich. Po apelu poległych liczne delegacje złożyły na grobie pomordowanych wieńce i wiązanki. Naszą szkołę reprezentowali – opiekun Mateusz Szmańda i uczniowie – Klaudia Buzała, Oliwia Teper i Kacper Piwoński. Proboszcz Hubert Nowak bardzo serdecznie podziękował za liczny udział w obchodach 75 rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Michała Rólskiego i mieszkańców Szczepanowa. Wielką niespodzianką były rozdawane „cukierki księdza Michała.” Było to nawiązanie do dnia, w którym okupanci przyszli po kapłana, a on poprosił gospodynię, by wyjęła słodycze i w jego imieniu rozdała dzieciom. W świetlicy wiejskiej zaproszeni goście skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szczepanowie. W salach można było obejrzeć wystawę poświęconą pamięci pomordowanych szczepanowian. Została ona przygotowana przez pracowników szkoły, a w szczególności przez panią dyrektor Dorotę Lucius oraz nauczycieli Irenę Jasiek, Alicję Jaworską i Donatę Sobkowską oraz sekretarkę Annę Osuch.

Autor: Ewa Janasek

Link do galerii zdjęć na portalu cmg24.pl znajduje się tutaj.