Home   Z życia szkoły   145 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej – Curie

145 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej – Curie

Dnia 21.11.2012r. uroczyście obchodziliśmy 145 rocznicę urodzin naszej patronki Marii Skłodowskiej – Curie.
Zaprosiliśmy Przewodniczącą Rady Gminy Dąbrowa, panią Emilię Żmudzińską, Przewodniczącą Rady Rodziców, panią Magdalenę Heinich, sołtysa wsi Szczepanowo, pana Pawła Kurka. Zaproszeni byli również pan Wójt Gminy Dąbrowa, Marcin Barczykowski i Sekretarz Gminy, pan Andrzej Konieczka, ale nie przybyli.
Uroczystość rozpoczęła się o godz.12 scenką z życia patronki przygotowaną przez uczniów klasy IV. Dowiedzieliśmy się z niej, że Maria Skłodowska – Curie nie chciała pieniędzy za podanie sposobu produkcji radu. Uważała, że nauka jest dla wszystkich.
Następnie rozpoczął się konkurs wiedzy o uczonej. Wcześniej przedstawiciele klas otrzymali do domu materiały, na podstawie których pani Anna Pietraszko ułożyła pytania. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy: młodszą – klasy II – III, starszą – klasy IV – VI. O kolejności odpowiedzi na pytania decydował refleks. Grupa, która pierwsza nacisnęła przycisk automatu quizowego i zapaliła swój kolor lampki, odpowiadała jako pierwsza. Numery pytań podawali zaproszeni goście. Rywalizacja była ogromna, tak samo jak doping dla drużyn. Emocje sięgały zenitu! Automatu nie można było oszukać. Maruderzy nie mieli szans. Zwycięscy grypy młodszej to uczniowie klasy II: Julia Flig, Oliwia Lidmann i Radosław Pender. W grupie starszej bezkonkurencyjni byli przedstawiciele klasy VI: Kinga Bergman, Julia Pracka, Wiktoria Podsiedlik.
Emocje jeszcze nie opadły, a już zaczęło się spotkanie z chemią pt.: „Magia czy nauka.” Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem pani Ireny Jasiek przygotowali niezwykle ciekawy pokaz. Nauczyliśmy się wylewać lawę z wulkanu w domowych warunkach. Wystarczy mieć pod ręką stożek wulkaniczny, ocet, farbę, płyn do naczyń, sodę oczyszczoną. Efekt murowany. Przedszkolaki „dmuchały” rękawice gumowe, które rosły i rosły bez końca… Umiemy już gasić świece trzema sposobami. Można tą umiejętnością zaimponować swoim gościom . Wybrani uczniowie mogli potrzymać wybuchające opakowania po jajkach niespodziankach. Wybuchy były imponujące.
Po zakończeniu pokazu pani dyrektor Dorota Lucius i pani Anna Pietraszko rozdały nagrody książkowe i dyplomy dla uczestników konkursu wiedzowego i przeprowadzonego wcześniej konkursu plastycznego dla przedszkolaków i klasy I. Prace plastyczne można oglądać na szkolnym korytarzu. I miejsce przyznano Hani Orzechowskiej – lat 4, II miejsce Zuzi Węgielnik – lat 5, III miejsce Oskarowi Piwońskiemu – lat 4. Wyróżniono prace Oskara Sobocińskiego i Patrycji Rydlewskiej z klasy I i prace Janka Tarnowskiego i Kingi Kubala z grupy pięciolatków.
Pani Anna Pietraszko podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc przy organizacji Dnia Patronki. Do podziękowań przyłączyła się Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Emilia Żmudzińska.
Słodkim zwieńczeniem jubileuszu była degustacja tortu przygotowanego przez panią Ewelinę Krasuską – członka Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Szczepanowie.
Ta wspaniała uroczystość na długo zapadnie w naszą pamięć.